آشنایی با برخی اصطلاحات رایج در بازار فرش

رجشمار: به تعداد گره‌ها، یا به تعداد رجها در واحد گره ذرعی، رجشمار گویند. مهمترین رجشمارهای معمول در ‌قالی‌بافی ۲۰، ۲۵، ۳۰، ۳۵، ۴۰ ، ۴۵ ،۵۰، ۶۰ و ۷۰ می‌باشد. البته ‌فرش‌هائی با رجشمار بالاتر از ۷۰ وجود دارد که به صورت ‌‌‌‌‌‌‌فرش‌های نفیس و سفارشی و موزه‌ای بافته می‌شود. به طور کلی ‌فرش‌ها از نظر رج شمار به سه گروه: درشت یافت، نیمه‌ریز یافت و ریز بافت تقسیم می‌شوند ‌‌‌‌‌‌‌فرش‌هایی که رج شمار آنها کمتر از ۴۰ باشد درشت بافت، ‌‌‌‌‌‌‌فرش‌هایی که رجشمار آنها بین ۶۰ – ۴۰ باشد نیمه‌ریز بافت و ‌‌‌‌‌‌‌فرش‌هایی که رجشمار آنها بالاتر از ۶۰ باشد ریز بافت هستند.

مقاط: استفاده از‌ این واحد در منطقه خراسان رایج است و معادل ۱۲۰۰۰ ریشه (ایلمک) می‌باشد که برای محاسبه مزد بافنده و خرید و فروش فرش کاربرد دارد. قبال: از‌ این واحد در منطقه آذربایجان استفاده می‌شود معادل ۱۴۰۰۰ ریشه (ایلمک) می‌باشد و برای محاسبه مزد بافنده و خرید و فروش فرش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رگ: رگ یا رج اصطلاحی است که طرّاحان نقشه فرش برای تعیین نمودن رجشمار نقشه از آن استفاده می‌کنند. (محاسبه تعداد گره‌های نقشه) و معادل ۴ برابر رجشمارهای فرش می‌باشد. به طور مثال کاغذ ۱۶۰ رگی معادل رجشمار ۴۰ می‌باشد. چارک: به ¼ ذرع چارک گفته می‌شود که در سیستم متریک، معادل ۲۶ سانتی‌متر می‌باشد.

بهر: به ۱/۶۴ ذرع بهر گفته می‌شود که در سیستم متریک، معادل ۱/۶۲۵ سانتی‌متر می‌باشد.

متر: یکی از واحدهای ‌‌‌‌‌اندازه‌گیری در سیستم متریک، متر می‌باشد که برای‌‌‌‌‌ اندازه‌گیری طول بکار می‌رود. دسی‌متر: معادل ۰/۱ (یک دهم) متر می‌باشد. البته امروزه از دسی‌متر نیز برای عمل سیه‌بندی استفاده می‌شود (در چلّه‌کشی توضیح داده خواهد شد).

سانتی‌متر: معادل ۰/۰۱ (یک صدم) متر می‌باشد. میلی‌متر: معادل ۰/۰۰۱ (یک هزارم) متر می‌باشد. میکرون: معادل ۱/۱۰۰۰ میلی‌متر می‌باشد. جدول تعداد ریشه در یک متر مربع با ذکر رجشمار با قبال و مقاط.

امید بازار
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
Shopping cart