فرش قم

در قم نیز همانند سایر نواحی ایران، قالی­بافی و تولید قالی‌های پشمی از گذشته‌های دور به صورت محدود رواج داشته ولی دارای طرح و نقش مستقلی نبوده‌است.

بافندگان و تولیدکنندگان قمی با دخل و تصرف هنرمندانه در نقشه‌های سایر مناطق قالی­بافی ایران محصولات جذاب و چشم‌نوازی را تولید می‌کنند که به سبب نقشه‌های زیبا، استفاده از ابریشم و بافت ریز و دقیق، در دوره زمانی کوتاهی شهرت جهانی یافته ‌است.

از دیرباز، فرش­بافی میان عشایر و روستاییان اطراف این شهر رواج داشت ولی سابقه شهری­بافی آن حدود یک قرن است. در حال حاضر، فرش­بافی یکی از شغل­های مهم اهالی شهر قم و روستاهای آن است و قالی و قالیچه های ابریشمی و پشمی مهم­ترین میزان صادرات این شهر را تشکیل می دهد.

ظرافت بافت، استفاده از مواد اوّلیه مرغوب، طرح­های زیبا و متنوع، و اندازه­های متناسب و متوسط از ویژگی­های فرش این ناحیه است. فرش قم مرهون ذهنی بافی­های افراد ایل شاهسون ساکن در نواحی شهر و تلاش طراحان و رنگرزان و بافندگان هنرمند است.

طرح و نقش دست بافته­های قم عبارت است از:

– لچک ترنج با گل­های شاه ­عباسی ریز و درشت

– محرمات با رنگ­ آمیزی زیبا و متناسب

– محرابی در انواع آن

– شکارگاه

– خشتی و بوته

– گلریز

این نقوش از نقشه­ های کاشان و اصفهان پیروی می­کند، ولی تغییرات اساسی در آنها داده­اند و همین تغییرات در طرح­ها سبک جدیدی را به نام سبک قم به ­وجود آورده است. فرش قم کوچک پارچه است و اغلب به شکل قالیچه و با خطوط اسلیمی گردان و با نقشه غلط به شیوه ابتکاری و زیبا بافته می­شود.

این فرش ها ریزباف است و با گره متقارن و نامتقارن و با دو پود بافته می شود.

مهم ترین ماده اوّلیه بافت فرش، یعنی پشم، از کارخانه­ های ریسندگی محلی و اطراف شهر تأمین و ابریشم به شیوه خام از مناطق دیگر وارد می­گردد، ولی عملیات تبدیل آن به نخ­ های چله و گل (نقش قالی) در محل انجام می­شود.

فرش قم را از لحاظ مواد اوّلیه می توان به انواع زیر تقسیم کرد:

فرش پشمی و کرکی؛

فرش چله ابریشم و گل ابریشم؛

فرش تمام ابریشم.

رنگ مصرفی در فرش قم کرم روشن، لاکی روناسی، نخودی، بژ سیر و روشن، قهوه­ای، سرمه­ای، آبی در انواع آن، صورتی، خاکی، سبز یشمی در انواع آن، و مشکی است که با هماهنگی خاص و با استفاده از سایر رنگ­ها به کار می رود. رنگ مصرفی در فرش­ها، به ویژه در فرش­های هنری با رج شمار بالا، گیاهی است اما استفاده از رنگ­های صنعتی نیز متداول است.

نوع گره­های فرش­های دستباف قم از نوع بسیار ریز می­باشد.

نوع چله­کشی و گره­های آن از نوع فارسی است.

رج­شمار فرش­های قم نسبت به فرش­های دستباف مناطق دیگر، بسیار بالاتر است.

ریشه­های این فرش­ها از یک سمت می­باشد.

یکی از ویژگی­های بارز فرش قم این است که پودها و گره­ها منظم و به ترتیب در کنار هم قرار گرفته است که مستلزم زمان و دقت بیشتر بافندگان است.

استفاده از پودهای ظریف و نازک یکی دیگر از مشخصات قالی قم است.

لازم به ذکر است در عین ظرافت در بافت، فرش قم از استحکام و دوام بالایی برخوردار است و جزء یکی از بهترین فرش­های دنیا به شمار می­آید.

امید بازار
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
Shopping cart